Ubytovanie prostredníctvom sociálnej siete Couchsurfing je populárne predovšetkým medzi ľuďmi, ktorí chcú cestovať  naozaj low-costovo a zároveň vyhľadávajú kontakt s hostiteľmi, či inými ľuďmi, ktorí využívajú túto sociálnu sieť. Bezplatné ubytovanie a kontakt s ľuďmi – to je Couchsurfing. Čítaj ďalej a dozvieš sa presne ako funguje Couchsurfing a tiež nájdeš nejaké tie rady a tipy.

Čo je to Couchsurfing?

Počul si už o Couchsurfingu? Nie? A ty si vravíš pravý cestovateľ? CouchSurfing je svetoznáma sociálna sieť, založená v San Franciscu, ktorej užívatelia si navzájom bezplatne ponúkajú svoje „gauče“ s cieľom predstavenia svojej kultúry a stretnutia nových ľudí na potulkách svetom. Na podobnom princípe funguje portál Airbnb, o ktorom si môžeš prečítať  tu.

Couchsurfing však toho ponúka o trošku viac ako napríklad možné kontaktovanie ľudí, ktorí sa tiež chystajú do mesta, do ktorého sa chystáš aj ty alebo si vieš nájsť  udalosti/eventy, ktoré organizujú práve ľudia cez Couchsurfing a tak spoznať  a zažiť  toho o mnoho viac.

Aby si si vedel/a predstaviť  ako môžu vyzerať  také udalosti, tak si predstav napríklad dvojicu na Sardínii, ktorá rozmýšľa nad prenajatím lode a možnej plavbe okolo ostrova. Rozhodnú sa vytvoriť  udalosť , na ktorú máš možnosť  reagovať  a tým sa pripojiť  na túto plavbu, ktorú si viacerí rozhodne užijete viac a navyše vás to vyjde lacnejšie ako keby si máš danú loď prenajať  sám/a.

Toto všetko vieš zažiť  s Couchsurfingom.

Ako funguje Couchsurfing a načo sa pri výbere zamerať?

Nie nadarmo sa Couchsurfing nazýva sociálnou sieť ou, pretože na stránke Couchsurfing.com nenájdeš ponuku ubytovania, ale práve ponuku hostiteľov. Ponuku hostiteľov, ktorí ponúkajú svoj „gauč“ práve pre ľudí ako si ty. Gauč v úvodzovkách preto, pretože nie je dané kde, a na čom budeš spať . Môže to byť  izba, posteľ , gauč, matrac na zemi alebo čokoľvek, čo si vieš predstaviť, na čom by sa dalo prespať. Všetko záleží od hostiteľa a jeho podmienok. Podstatou Couchsurfingu je kontakt s hostiteľom, ktorý rozumie tvojim požiadavkám precestovať  svet za málo peňazí.

Bezplatné ubytovanie a kontakt s hostiteľom – to je Couchsurfing.

Ako si teda rezervovať  hostiteľa?

  1. Navštív stránku Couchsurfing.com, kde je potrebné sa zaregistrovať .
  2. Do vyhľadávača zadaj mesto, kam sa chystáš vycestovať .
  3. Zobrazia sa ti 3 stĺpce (Local Hosts, Upcoming Visitors, Hangouts). Klikni na Find a Hosts pod stĺpcom Local Hosts.
  4. Do filtra zadaj dátum a počet osôb pre upresnenie vyhľadávania.
  5. Teraz prichádza na rad najťažšia časť, kedy je potrebné si prelustrovať  profily potenciálnych hostiteľov a vybrať  si toho najsympatickejšieho, ktorého profil ťa oslovil.
  6. Nezabudni si prečítať  aj referencie!
  7. Ešte predtým ako pošleš hostiteľovi request ti odporúčam napísať  mu správu, ktorej ikonka sa nachádza hneď  vedľa send request buttonu a spýtať  sa ho na informácie, ktoré ťa zaujímajú, prípadne kvôli potvrdeniu dostupnosti a tým predísť  komplikáciám.
  8. Keď už si definitívne rozhodnutý/á pre daného hostiteľa, môžeš mu poslať  žiadosť. Send request button sa nachádza v profile na pravej časti. Po kliknutí naň stačí už len vyplniť  dátum príchodu a odchodu, počet osôb, napísať  krátku informačnú správu a jednoducho poslať . Hostiteľ  vás aj tak zvykne ešte kontaktovať  v prípade ujasnenia tvojho pobytu.
  9. Hotovo! Čaká ťa super skúsenosť , ktorú určite neoľutuješ.

Couchsurfing = ľudia

Ubytovanie prostredníctvom Couchsurfingu je vyhľadávané 2 typmi cestovateľov. 1. typ cestovateľov sú tí, ktorí vyhľadávajú kontakt s ľuďmi, prípadne im kontakt s ľuďmi nevadí. 2. typ cestovateľov sú tí, ktorí hľadajú bezplatné ubytovanie a kontakt s hostiteľom sa snažia nejakým spôsobom vydržať , či pretrpieť.

Oba typy majú svoju výhodu.

Pri 1. type je to, že spoznáš nových ľudí, získaš skvelé tipy od lokálneho zdroja, či už ohľadom toho, kde sa ísť  najesť  alebo čo navštíviť . A taktiež si precvičíš jazyk. Samozrejme všetko záleží od toho akej povahy ako človek si. Nie každému to môže vyhovovať .

Preto existuje aj 2. typ cestovateľa, ktorý vyslovene pozerá len na to, kde prespať  za čo najnižšiu cenu a kontakt s hostiteľom sa snaží prežiť  bez „ujmy na zdraví“.

Je Couchsurfing naozaj zadarmo?

Couchsurfing sám o sebe je zadarmo a pri rezervácii naozaj nič neplatíš! To, či pozveš hostiteľa na nejakú večeru alebo sa mu odvďačíš iným spôsobom, ako napr. darovaním niečoho lokálneho z tvojho regiónu ako darček alebo inej hmotnej, či nehmotnej veci je už len a len na tebe. Hostiteľ nebude v žiadnom prípade na teba pozerať  škaredým očkom, ak mu nezaplatíš alebo nič nedaruješ.

A ak áno, to sa už dozvieš v jednom z našich príbehov. Preto si ich nezabudni prečítať  a zisti, kde sa nachádzajú skvelí, a naopak menej skvelí ľudia na našej planéte. Teraz by si už mal vedieť  všetko o tom ako funguje Couchsurfing, a ak ti nie je niečo jasné, neboj sa zanechať  komentár a my ti radi odpovieme.


Máš zaujímavý príbeh, s ktorým by si sa rád podelil s ostatnými?
Ozvi sa nám na pribehyzgauca.sk@gmail.com, alebo a my ti dáme priestor!

Príbehyzgauča.sk – kde vaše zážitky tvoria príbeh