Popularita už tak obľúbeného portálu Airbnb rastie každým dňom. Tento typ ubytovania je vyhľadávaný predovšetkým pri cestovaní, kedy cestovateľ hľadá kvalitné ubytovanie za rozumnú cenu. Zároveň však je otvorený možnému stretnutiu s hostiteľom s cieľom zažiť  niečo nové. To všetko ti ponúka Airbnb. V tomto článku si vysvetlíme ako funguje Airbnb a všetko, čo by si mal vedieť  o tomto type ubytovania.

Čo je to Airbnb?

V prvom rade je nutné si vysvetliť , čo to vlastne Airbnb vôbec je a v ďalšom odseku odhalíme ako funguje Airbnb.

Airbnb je ubytovací portál na medzinárodnej úrovni, kde lokálni ľ udia ponúkajú na prenájom svoje izby, byty, či domy. Dôležitým faktorom však je, že ceny ubytovania sa pohybujú často krát až o 50 % nižšie v porovnaní s cenami, ktoré ponúkajú hotely. Tento typ ubytovania je vyhľadávaný predovšetkým pri cestovaní, kedy cestovateľ hľadá kvalitné ubytovanie za rozumnú cenu. Zároveň však je otvorený možnému stretnutiu s hostiteľom s cieľom zažiť  niečo nové.

Ak však hľadáš ešte lacnejšiu formu ubytovania, konkrétne ubytovanie zadarmo, môžeš vyskúšať  sociálnu sieť  Couchsurfing. O tom ako funguje Couchsurfing si môžeš prečítať  na tomto odkaze.

Ako funguje Airbnb a načo sa pri výbere zamerať?

Na stránke Airbnb.com nájdeš rôzne ponuky ubytovania od jednoduchých izieb až po luxusné domy. Najlepšie na tom je, že tieto izby ponúkajú ľudia ako si ty. Ľudia, ktorí tiež radi cestujú za nízke náklady. Vďaka tomu sú ceny prijateľné a môže si tak ubytovanie dovoliť  ktokoľvek.

Na rozdiel od hotelových sietí, ktoré ponúkajú určitý štandardný typ izieb, má Airbnb výhodu v tom, že si môžeš nájsť  izbu práve podľa svojho vlastného výberu. Taktiež ti môžem zaručiť , že nenájdeš dve rovnaké izby. Nemusíš sa báť , že tieto izby nebudú mať základné vybavenie. Práve naopak, ponúknu toho oveľa viac ako si možno očakával.

Ako si teda rezervovať ubytovanie?

 1. Navštív stránku airbnb.com, kde sa hneď  zaregistruj.
 2. Do vyhľadávača zadaj mesto kam sa chystáš vycestovať.
 3. Ak potrebuješ, vyplň filtre pre lepšie vyhľadanie toho, čo hľadáš (napr. termín, cena alebo počet osôb).
 4. Teraz máš 2 možnosti:
  • Buď  budeš scrollovať  na stránke a hľadať  ubytovanie, ktoré ťa zaujme podľa vzhľadu,
  • alebo si otvoríš mapu a vyhľadáš si ubytovanie podľa umiestnenia na mape.
 5. Dôležitý bod! Prečítaj si referencie od iných hostiteľov.
 6. Skontroluj si, či ubytovanie zahŕňa vybavenie, ktoré požaduješ. Predovšetkým WiFi, aby si sa mohol pochváliť  skvostným ubytovaním priateľom na Instagrame.
 7. Ak si si už vybral ubytovanie šité na mieru, klikni na rezervovať  a jednoducho vyplň potrebné údaje. Je potrebná registrácia platobnej karty, z ktorej sa ti následne strhne platba.
 8. Odporúčam zanechať  informačnú správu pre hostiteľa. Milé predstavenie sa, či uvedenie dôvodu návštevy poteší a navodí priateľskú atmosféru.
 9. Gratulujem! Teraz môžeš vycestovať . Hostiteľ  ťa bude určite očakávať . V mnohých prípadoch sa ti ozve vopred správou pre upresnenie príchodu, alebo či náhodou niečo nepotrebuješ.

Vedel si, že s Airbnb vieš aj zarobiť?

Veľkou výhodou je, že vďaka Airbnb vieš získať  Travel Credit na svoj účet, ktorý vieš využiť  pri ubytovaní počas ďalších tvojich ciest. Stačí, ak pozveš priateľov cez tvoj link, ktorý nájdeš na svojom Airbnb profile, aby sa registrovali. Ak tak urobia, získajú vstupný Credit v hodnote 30 €. Na teba čaká 15 € Credit, ktorý ti Airbnb pripíše ihneď ako sa tvoj priateľ  vráti z prvého pobytu, ktorého hodnota bola minimálne 65 €.

Ak teda ešte nemáš vytvorený profil na Airbnb, registruj sa tu a získaj svoj 30 € Travel Credit práve teraz.

Airbnb je predovšetkým o ľuďoch

Oproti klasickému hotelu, kde si objednáš izbu a až na kontakt so slečnou na recepcii nie si v kontakte vlastne s nikým, je Airbnb úplným opakom. V prvom rade je tu kontakt s hostiteľom, ktorý sa s tebou ľudsky porozpráva pri tvojom ubytovaní sa. Nasledujú dve možnosti.

 1. Máš prenajatú len izbu a hostiteľ  je spolu s tebou v byte/dome.

Výhodou je (ak si otvorený/á novým ľuďom), že sa máš s kým porozprávať , precvičiť  si jazyk, dozvedieť  sa niečo nové. Ak si v krajine, ktorá ťa veľmi zaujíma, vieš sa takto dostať  do blízkosti miestnych zvykov a tak pochopiť  život v inej krajine. Často krát sa stáva, že máš pocit, že títo ľudia sú o mnoho šťastnejší a otvorenejší ako ľudia na Slovensku. Hold je to tak. Ďalšou výhodou sú odporúčania z prvej ruky kam sa ísť  najesť , prípadne čo vidieť . Nebuď  však prekvapený/á, ak ti poradí toho viac ako internet.

Samozrejme nájde sa aj nevýhoda toho, ak hľadáš súkromie, prípadne ak si povahovo navzájom nesadnete.

 1. Máš celý byt/dom len pre seba.

Výhodou a nevýhodou sú vlastne tie isté veci ako v 1. možnosti, akurát otočené opačne.

Teda výhoda je, ak hľadáš súkromie, tak to súkromie máš.

Nevýhodou je, že si sám a nemáš sa s kým porozprávať , či dostať  super tipy na parádne výlety.

Teraz, keď už vieš ako funguje Airbnb, môžeš sa rozhodnúť , či do toho ideš alebo dáš prednosť  klasickému hotelu. Ak ale stále váhaš, tak neváhaj a vyber si v našom menu krajinu, do ktorej sa chystáš vycestovať  a nechaj sa presvedčiť  jedným z príbehov našich cestovateľov.


Máš zaujímavý príbeh, s ktorým by si sa rád podelil s ostatnými?
Ozvi sa nám na pribehyzgauca.sk@gmail.com, alebo a my ti dáme priestor!

Príbehyzgauča.sk – kde vaše zážitky tvoria príbeh